Home > Electrodes > AWS Class E308/308L-16 Electrodes
| Classification | AWS A5.4, E308/308L-16 |
| Form | Welding Electrode, Welding Rods |
| Type Of Current | AC-DCEP (Direct Current Electrode Positive) |
| Welding Position | F, V, OH, H |
| Size | 2.0 mm, 2.50 mm, 3.15 mm, 4.00 mm, 5.0 mm |
| AC/DC+ | AC or DC (+) |
| JIS Specification | BS 2926 19.9 A R |
| Other Specification | DIN 8556 E19 9 R 23 A |
| AWS E308/308L-16 Coated Electrodes Application & uses |
|
| C | Cr | Ni | Mo | Mn | Si | P | S | Cu |
| 0.04 | 18.0-21.0 | 9.0-11.0 | 0.75 | 0.5-2.5 | 1.00 | 0.04 | 0.03 | 0.75 |
Contact us to get a quick quote for your requirement.
These electrodes offer high corrosion resistance and are suitable for welding 18-8 stainless steel. They have a heavy coating for enhanced stability and smoother arc performance. Sizes typically range from 1/8″ to 5/32″ in diameter.
Offering excellent corrosion resistance, these electrodes are used for welding similar types of stainless steel. The light coating aids in maintaining a clean arc with minimal spatter. They are available in sizes from 3/32″ to 1/8″ in diameter.
These electrodes provide robust corrosion resistance and are designed for shielded arc welding processes. They ensure stable arc performance and minimal weld defects. Common sizes include 1/16″ to 3/16″ in diameter.
Niazi Stainless provides the best AWS Class E308/308L-16 Electrodes after being strictly tested through hardness, spectro analysis, PMI, flaring, micro and macro tests, pitting resistance, and IGC tests. We provide all commercial invoices, packaging lists, and labels along with the attested Certificate of Origin and Third-Party Inspection Certificates, which assure quality products and exceptional customer satisfaction.







©2024 Niazi Stainless All Rights Reserved.