Home > Electrodes > AWS Class E316/316H-16 Electrodes
| Classification | AWS A5.4, E316/316H-16 |
| Form | Welding Electrode, Welding Rods |
| Type Of Current | AC-DCEP (Direct Current Electrode Positive) |
| Welding Position | F, V, OH, H |
| Size | 2.0 mm, 2.50 mm, 3.15 mm, 4.00 mm, 5.0 mm |
| AC/DC+ | AC or DC (+) |
| JIS Specification | BS 2926 19.9 A R |
| Other Specification | DIN 8556 E19 9 R 23 A |
| AWS E316/316H-16 Coated Electrodes Application & uses |
|
| C | Cr | Ni | Mo | Mn | Si | P | S | Cu |
| 0.04 | 17.0-20.0 | 11.0-14.0 | 2.0-3.0 | 0.5-2.5 | 1.00 | 0.04 | 0.03 | 0.75 |
Contact us to get a quick quote for your requirement.
Known for exceptional resistance to corrosion and high temperatures, these electrodes are ideal for welding stainless steel structures. They typically come in diameters of 1/8″, 3/16″, and 5/32″ and are designed for shielded arc welding processes, ensuring strong, durable welds.
Light-coated electrodes are suitable for welding thin sections of stainless steel and offering high corrosion and oxidation resistance. They are available in sizes such as 1/8″ and 5/32″, providing ease of use and flexibility in various welding applications.
These electrodes provide superior corrosion resistance and durability, making them ideal for heavy-duty applications. With diameters ranging from 3/16″ to 1/4″, they are designed for robust welding tasks, ensuring strong joints and long-lasting performance in harsh environments.
We ensure products of high quality such as AWS Class E316/316H-16 Electrodes with hard-testing, spectro-analysis, PMI, and flare tests. On the other hand, we ensure high quality material delivery through micro-macro tests, pitting resistance, and IGC tests. In addition to these, full documentation of commercial invoices, packaging lists, third-party inspection certificates, along with legalized certificate of origin for an unmatched satisfaction level from the customer side while being sure about product reliability.







©2024 Niazi Stainless All Rights Reserved.